W minioną niedzielę (22 kwietnia 2018 r.) pod Szybem Prezydent odbył się IV Rodzinny Piknik Ekologiczny. Przepiękna, słoneczna pogoda ściągnęła mnóstwo odwiedzających, z czego niezmiernie cieszymy się, ponieważ cały trud, jaki włożyliśmy w przygotowanie tego wydarzenia wykonaliśmy z myślą o mieszkańcach Chorzowa.

 

A na pikniku jak zwykle działo się dużo, pozytywnie i ekologicznie. Część zajęć, warsztatów i pokazów nie była nowością. Ponownie mieliśmy okazję gościć panie prowadzące zajęcia z upcyklingu, prowadzących zajęcia tworzenia zabawek z siana, zaprzyjaźnione placówki oświatowe: Integracyjne Przedszkole nr 12 i Szkołę nr 33, bus prezentujący odnawialne źródła energii i oczywiście śmieciarka, w której można było usiąść za kierownicą. Ponownie grupa zainteresowanych mieszkańców miała okazję szwendać się po Chorzowie z Pawłem Grają. Także naszych Przyjaciół Gwiezdnej Sagi, którzy jak zwykle przyciągnęli sporą część odwiedzających, mieszkańcy znają doskonale. Po raz pierwszy gościliśmy pokazy wykorzystania odnawialnych źródeł energii, podczas których wszyscy zainteresowani zostali wtajemniczeni w podstawowe zasady fizyki. Nowością była także eko-zbiórka surowców wtórnych: makulatury i puszek aluminiowych oraz elektroodpadów. Z Państwa pomocą udało nam się zebrać prawie tonę makulatury i ponad 380 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Od trzech lat podczas pikników ekologicznych zwracamy Państwa uwagę na istotną rolę, jaką powinien grać w naszym życiu ruch. Także i tym razem na pobliskim boisku „Orlik" odbywały się szeroko rozumiane zajęcia sportowe dla każdego. Furorę zrobił tor do skimboardu – nawet przemoczone ubrania nie przeszkodziły świetnej zabawie – fantastyczna pogoda szybko suszyła wszystkie mokre rzeczy umożliwiając dzieciakom dalszą zabawę.

Na scenie także było ciekawie. Wystąpiły:
• Silesian Hammond Group,
• Zespół Pieśni i Tańca Tysiąclatki,
• Jami Trio,
• Frele,
• Carrantuohill wraz z Anią Buczkowską i reprezentacją zespołu Salake.
Widownia dopisała. Nawet, jeśli w pobliżu sceny stało niewiele osób, to na całym terenie Szybu Prezydent rozgościło się bardzo wielu słuchaczy. Mnóstwo z nich, jak przystało na prawdziwy piknik, na kocach na trawie.

Udało nam się także rozstrzygnąć konkurs wiedzy o segregacji odpadów, w którym nagrodą była niesamowita elektryczna deskorolka. Walka była do samego końca. O wygranej zadecydowała dogrywka, w której dwóch uczestników miało za zadanie nadmuchanie balonu i zamocowanie go na specjalnym patyczku. Dobrze byłoby napisać, że szczęśliwy zwycięzca odjechał do domu na wygranej deskorolce, jednak zaniósł ją do domu zapakowaną w karton :-) Zdobywca drugiego miejsca otrzymał atrakcyjną grę planszową i również był zadowolony.

Wszystkim uczestnikom pikniku serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę – mamy nadzieję zorganizować dla Państwa jeszcze sporo pikników ekologicznych i obiecujemy, że podczas każdego z nich będziemy się bardzo (a może nawet bardziej) starać.
Do zobaczenia :-)