Park Hutniczy ma powierzchnię 2,6ha. Został założony w latach 1870-72 i jest najstarszym parkiem Chorzowa, wpisanym do rejestru zabytków (nr A/49/01, z dnia 01.08.2001r.). Jest położony w centrum miasta pomiędzy Rynkiem, ul. Katowicką, a ul. gen. H. Dąbrowskiego. Od północy granice parku wyznacza estakada. Na wschodzie park przylega do prywatnych posesji, na południu ograniczony jest ul. gen. H. Dąbrowskiego, a jego część zachodnia przylega do terenu Przedszkola nr 13.

 

W południowej części parku znajduje się pawilon Urzędu Stanu Cywilnego. Przy wejściu do pawilonu usytuowano rzeźbę z brązu przedstawiającą mężczyznę i kobietę. Tuż obok Pałacu Ślubów mieści się plac z fontanną, a w głębi parku, w kierunku na północny-zachód od placyku z fontanną usytuowany jest plac zabaw.

Przy głównej alei znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy z 4 Korpusu pancerno-gwardyjskiego 59 Armii I Frontu Ukraińskiego, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Chorzowa spod okupacji hitlerowskiej. Mogiła jest przykryta płytą pomnika.

 

Najcenniejszym elementem parku jest starodrzew, w tym drzewa z gatunku:

  • platan klonolistny,
  • jesion wyniosły,
  • magnolia drzewiasta,
  • kasztanowiec biały,
  • klon pospolity,
  • klon srebrzysty,
  • miłorząb dwuklapowy.

 

Park posiada krzywolinijny układ ścieżek spacerowych i alei wykonanych z kostek granitowych, płyt granitowych i kostek betonowych. Lokalizacja parku w centrum miasta z góry określa zasadnicze funkcje, które park spełnia. Poza przypisanymi każdemu parkowi funkcjami rekreacyjnymi spełnia on również ważną rolę komunikacyjną, jest zielonym łącznikiem pomiędzy głównymi ulicami centrum Chorzowa.

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://www.odpady.chorzow.eu/chorzowskie-cuda-przyrody/38-park-hutniczy#sigProIdc5e3f26cb4