W sobotę 23 kwietnia 2016r. odbył się II Rodzinny Piknik Ekologiczny. Impreza została zorganizowana w ramach VIII Kampanii Ekologiczno-Artystycznej pn.: „Zielona Wyspa Śląsk". Pod Szybem Prezydent oraz na pobliskim boisku Orlik zarówno na dzieci, jak i na dorosłych czekały liczne atrakcje.

ZAJĘCIA SPORTOWE:
Od godziny 12:00 na boisku Orlik dla najmłodszych i ich rodziców przygotowano zajęcia sportowe. Można było pokonać tor przeszkód, z którym dzieci radziły sobie znakomicie. Strzelanie do bramki, rzut do kosza, slalom czy skoki na piłce? Żaden problem! Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy pokonywali kolejne przeszkody. Jednak największym zainteresowaniem spośród wszystkich zajęć cieszyła się ścianka wspinaczkowa. Dzieci miały okazję do zmierzenia się z dwoma trasami, które wbrew opiniom czekających na swoją kolej najmłodszych nie były wcale takie proste. Mimo wszystko, dzięki skutecznym radom instruktorów, każdemu udało wspiąć się na sam szczyt.
Na zgromadzonych na boisku Orlik czekały także zajęcia z zumby i zajęcia typu Trick Board, frisbee, skakanie przez linę czy strzelanie z łuku i procy.

WARSZTATY:
Oprócz zajęć rekreacyjno-sportowych na uczestników Pikniku czekały różnorodne warsztaty. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci dowiedziały się, które z produktów są zdrowe, a których powinny unikać oraz jak zrobić wartościowe potrawy, przygotowane z pełnoziarnistej mąki czy bez białego cukru. Podczas innych warsztatów uczestnicy mogli zaprezentować swoje zdolności plastyczne oraz wyobraźnię, bowiem prowadzący pokazali jak stworzyć coś z niczego; z guzików, tasiemek czy wycinków z gazet powstawały unikalne ozdoby, jak chociażby „sówki".
Skoro piknik miał w nazwie słowo „ekologiczny" nie mogło zabraknąć warsztatów ekologicznych, na których z wykorzystaniem takich materiałów jak: torby foliowe, plastikowe butelki czy tekturowe rolki po papierze toaletowym powstawały ciekawe kolaże i asamblaże. Ponadto dzieci przekonały się, jak unikalną biżuterię można stworzyć z wykorzystaniem zużytych części elektrycznych i elektronicznych.
Dla uczestników Pikniku przygotowane zostały także warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków, zajęcia z rękodzieła, czyli wytwarzanie zabawek ze słomy, malowanie mchem i malowanie kamieni oraz warsztaty ekologiczne, podczas których zwracano uwagę na segregację odpadów i zachowania proekologiczne.

ATRAKCJE POD SCENĄ:
PTS ALBA, firma, która odbiera odpady komunalne z terenu Chorzowa, zapewniła specjalną śmieciarkę, która ma możliwość mycia pojemników. Chętni mogli zasiąść za kierownicą pojazdu, obserwować pokazy mycia pojemników oraz opróżniania pojemników do selektywnej zbiórki odpadów – tzw. dzwonów.
Zainteresowani mogli wziąć udział w tematycznym quizie pt.: „Ruszaj z nami do walki z odpadami!" Popularnością cieszył się również kącik do rysowania dla najmłodszych.
Mieszkańcy chorzowskiej zabudowy wielorodzinnej mogli otrzymać specjalną torbę, która ułatwia segregację odpadów w domach.

Dodatkową atrakcją piknikową była obecność członków Polish Garrison, czyli organizacji fanów filmowej sagi „Gwiezdne Wojny", której członkowie tworzą i noszą stroje będące dokładnymi replikami odzienia noszonego przez postacie z filmu. Członkowie Polish Garrison chętnie pozowali do zdjęć, Darth Vader pojawił się nawet na scenie podczas wręczania nagród dla uczestników konkursu rysunkowego pt.: „Jak wyobrażam sobie instalację do utylizacji odpadów".

Uczestnicy Pikniku mieli także okazję do pogłębienia swojej wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa. Nadleśnictwo Katowice wraz z Panem Pawłem Kowalczykiem – pszczelarzem z zamiłowania opowiadali jak ważną odgrywają w naszym życiu pszczoły, jak zbudowany jest ul, co to jest barć i czym różni się od ula oraz jak powstaje miód i jakie są jego rodzaje.
Na łasuchów czekały zdrowe słodkości, o które zadbała fundacja Maszkety – do spróbowania było ponad 30 różnych wypieków, między innymi ciasteczka owsiane, ciasto z fasoli czy przepyszne, zielone ciasto szpinakowe. Najmłodsi mogli pomalować twarz na stoisku Przedszkola nr 12, dzięki czemu pod Szybem Prezydent z każdej strony uśmiechały się kolorwe buzie dzieciaków.

ATRAKCJE NA SCENIE:
Na scenie jako pierwsze wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 12 w Chorzowie. Przedszkolaki zaprezentowały układ taneczny oraz piosenkę o tym, że niedobrze jest palić papierosy. Zgromadzeni pod sceną zobaczyli również pokaz dogoterapii, czyli metody wspomagającej proces rehabilitacji, terapii i rozwoju z udziałem odpowiednio wyszkolonego psa. Kolejnym punktem programu był występ Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Parafii św. Floriana w Chorzowie.
Od godziny 14.30 na dwie godziny sceną zawładnęły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki" z Katowic, prezentując piękny i barwny program artystyczny.
Po godzinie 16:00 wręczono nagrody przyznane w konkursie rysunkowym pt.: „Jak wyobrażam sobie instalację do utylizacji odpadów" czyli „jak wyglądają i co robią różne roboty i maszyny, żeby na świecie było mniej śmieci". O tym wydarzeniu więcej na stronie www.segregus.chorzow.eu.
Następnie na scenie mogliśmy podziwiać Zespół Tańca Indyjskiego TAAL w barwnym spektaklu inspirowanym muzyką Bollywood, indyjskimi tańcami klasycznymi oraz bogatą kulturą folkową Bengalu oraz innych rejonów Indii.
W dalszej części odbyły się warsztaty bębniarskie pt.: "W 80 bębnów dookoła świata" – żywa lekcja muzyki na egzotycznych instrumentach z całego świata. W części koncertowej jako pierwszy wystąpił zespół MuzyKajaka prezentujący własne utwory o tematyce około kajakowej.
II Rodzinny Piknik Ekologiczny zakończył się koncertem zespołu Carrantuohill, który swą muzyką rozgrzał zgromadzonych pod sceną fanów. Z prawdziwą przyjemnością obserwowaliśmy, jak Panowie świetnie bawią się muzyką i wzajemnie zagrzewają do kolejnych muzycznych żartów. Zespołowi w kilku utworach towarzyszyła rewelacyjna piosenkarka Anna Buczkowska oraz reprezentacja zespołu Salake.

Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejny, III Rodzinny Piknik Ekologiczny w roku 2017.